Bilgisayar ve Çevre Birimleri Fiyat Performans IPS Oyuncu Monitörü Arayanlara: Asus 27" VG279Q1R

Bilgisayar ve Çevre Birimleri
Kimler Tercih Etmeli
1080P rekabetçi oyun takip edenler

Frekans

Frekans TV
Yönetici
Selam dostlar, fiayt performans olarak iddialı olabilecek bir oyuncu monitörü inceleyeceğim,

İşte karşınızda Asus 27" VG279Q1R!

Teknik Özellikler:
Panel Boyutu: Geniş ekran 27.0"(68.6cm) 16:9
Renk Doyumu : 72% NTSC
Panel Türü : IPS
Gerçek Çözünürlük : 1920x1080
Ekran Görüntüleme Alanı(YxD) : 597.88 x 336.31 mm
Piksel Değeri: 0.311 mm
Parlaklık(Max) : 250 cd/㎡
Kontrast Oranı (Max) : 1000:1
Görüş Açısı (CR≧10) : 178°(H)/178°(V)
Tepki Süresi: 1ms MPRT*
Flicker free : Evet
Yenileme Hızı(maks) : 144Hz

Trace Free Teknolojisi
GamePlus(modları) : Var (Nişangah/Zamanlama/FPS Sayacı/Ekran Hizalama)
Düşük Mavi Işık : Var
HDCP desteği: Var
GameVisual :7 Mod(Manzara/Yarış/Sinema/RTS/RPG/FPS/sRGB Modları/MOBA Mode)
FreeSync™ teknolojisi
Çok Düşük Hareket Bulanıklığı
GameFast Giriş Teknolojisi

SON YAKIN kopya.jpg
Dostlar, açıkçası ürünün kutu üzerinde çok fazla teknik veriye yer verilmemesine şaşırdım. Bir yandan açarken önemli noktaları paylaşmak isterim. %72 NTSC renk doyumu ile geliyor ve IPS olan ekran 1080p çözünürlük sunuyor. Piksel değerinin 0.311 0lduğunu da ekleyeyim.
178 derece görüş açılı monitörü sağlam bir şekilde paketlemişler ve içerisinden toplamda 2 parça çıkıyor. Adaptörden bahsetmem gerekirse düşük enerji tüketimli ve ufak ebatta gelmesine sevindim. Yanında Display kablo da çıkmakta. Kitapçıklar bir kenara ürünü vesa olarak da bağlayabilirsiniz. Ben en çok da Zeyna'nın silahı gibi işlenmiş ayak destek ünitesini beğendim. Girintili çıkıntılı devre tasarımını andıran hatları çekici durduğu gibi parlak siyah ile kırmızı renk harmonisini iyi tutturmuşlar.

Taban çok hafif ve kaymaz bir çok ayakla donatılmış. Bununla birlikte monitörün gövde kısmının sabit geldiğini görüyorum. Kurulumu tamamlamak toplamda 1 dk bile sürmüyor. Kelepçeyle kolayca oturttum ve her şey hazır. Eleştireceğim kısım kablo gizleme yolunun olmaması diyebilirim. Asus bu modelde ağır ve heybetli bir cihaz yerine zarif ve hafif bir anlayış izlemiş. Tasarımda en çok hoşuma giden şey bağlantı portlarının içe iyice gömülü değil de tak çıkar pozisyonda kolay bir konumda olması diyebilirim. Böyle alttan gömülü yapılar bazen zorluyordu. Ayrıca bu da bana hem konsol hem de pc ve diğer cihazlarımı bağlarken kolaylık sağlayacağını da gösteriyor. Şunu da belirtmeliyim ki ürünün hareket kabiliyeti çok zayıf yani sadece dikey eğimini ayarlayabiliyorsunuz. Sağa sola döndürme ve yükseklik ayarlama imkanı yok. Tam böyle internet kafelerde rastlayabileceğiniz sabitlikte. İnce çerçeveli ekranda altta bulunan marka hattının kalın işlenmemesine sevindim. Ayrıca bir adet durum ledi var ve önde olmasını ben daha çok seviyorum. Kompleks tuş kontrolü yerine joystick koymuşlar ve kalitesini beğendim. Yalnız arka kanatta çok dikkat çekici bir tasarım anlayışı yok sade ve düz duruyor. Genel olarak kaliteli malzeme anlayışı ile donatılmış klasik bir monitör havasında olduğunu söyleyebilirim. Yine de oyunculara has esintiler de yok değil.

Dostlar ürün tasarım olarak klasik düz ekran oyuncu havasını yansıtsa da ince ve hafif olmasını beğendim. Bilmiyorum siz nasıl buldunuz? yorumları alalım.

Öncelikle 2x2 hoparlörle geliyor ve giriş düzeyi bir ses kalitesi var. Daha çok video izlerken yardımcı olacaktır. Sonuçta masaüstü tipi 100W'lık bir güç beklemeyim.Panel ile alakalı ilk deneyimim mat ekranın çok yansıtmayışı oldu. Bu konuda takdir etsem de kenardaki geniş boşluklar biraz gözüme takıldı, ayrıca piksel aralığını 0.3'ün altında tutsalarda çok daha keskin bir görüntüye ulaşabilirdik. Lakin bu açığı ayarlarla kapatabiliyoruz. Fabrika çıkışlı mutlaka kalibrasyon şart diye düşünmekteyim. Yoksa ekran çok sakin gelebilir, canlılık katmak için parlaklığı 100 ve kontrastı da 90 a çekmenizi öneririm. Ayrıca renk veya ön tanımlı profiller arasında geçebilirsiniz. Şunu da eklemeden geçemeyeceğim tipik kontrast değeri ile gelmiş ve maksimum parlaklık ideal düzeyde yani çok yüksek diyemem. Fakat düşük de hissettirmiyor.

Panelin görüş açısını beğendim, nereden bakarsam bakayım canlı bir hava hakim. En çok da sarı kırmızı mavi gibi ana renkler bana canlı geldi. Ara renkler ve renkler arası farklılığı kestirmek bu panelde iyi ayarlanmış. Ayrıca en yüksek parlaklık düzeyinde bazı beyaz sarı gibi canlı renklerin doygunluk kaybına uğramaması sevindirdi. lakin düşük parlaklık seviyesinde panel canlılığını yitiriyor. Oyunlar konusunda 1ms'lik tepkinin ve genel panel performansının epey iyi olduğunu belirtmeliyim. Ghosting gibi bir problemle karşılaşmadım siyah dengesi iyi tutturulmuş. Eleştirebileceğim kısım shadow boost'Un bir tık zayıf kalması olabilir. Onun dışında FPS, RGP gibi oyunlarda çatır çatır akıyor diyebilirim. Zaten statik testler de bana şunu gösteriyor sen bu panelde oyun oynarsın üstüne rahatlıkla film izler ve gündelik kullanımda çalışabilirsin. Elbette grafik tasarım gibi işlerle uğraşıyorsanız kaleminiz için zayıf kalabilir. Lakin sunduğu teknolojilere baktığımızda günümüzde ihtiyaç duyabileceğimiz titreşim engelleme, düşük hareket bulanıklığı ve akıllı kontrast oranı gibi ayarlar harbiden tatmin edici. Aslında birazcık dokunuşla fiyatına göre kıvama gelebilen akıcı bir monitör olmuş. %100 sRGB ve HDR gibi özellikler aramıyorsanız işinizi fazlasıyla görecektir. Bu arada 165 Hz ile 144 Hz arasında insan gözünün algılayabileceği nitelikte büyük bir fark olduğunu söyleyemem o yüzden bu kısma çok takılmayın derim. SOnuçta günümüzde çoğu sağlam oyun 1080P ultra detaylarda 100 ile 180 FPS arasında değer sunabiliyor. Şimdi size şunu sormak istiyorum 27 inç panelde sizce 1440p mi tercih edersiniz yoksa 1080P mi? Genelde 1080p 24 inç ekranda tercih edilirken 27'de çözünürlük artmalı diye düşünüyoruz fakat aradaki %35'Lik fiyat farkını hesaba katmıyoruz. Bu işler biraz da bütçeye bakıyor.

İnceleme Puanı
4.00 yıldız
Eksiler
Karanlık Performansı
Kablo Yolu Yok
Kalibrasyon Şart
Artılar
Tepki ve Performans
Fiyat
Oyuncu Özel Ayarlar
Renk Kalitesi
Özelleştirme Gamı