Kulaklık & Ses Sistemi OYUNLARDAKİ SES GÜZELLEŞSİN! Ekolayzer ile Sesi Kontrol Edin: Corsair HS80 MAX

Kulaklık veya Ses Sistemi incelemeniz
Kimler Tercih Etmeli
Kısık Seste Kaliteli Ses Deneyimi Tatmak İsteyenler

Frekans

Frekans TV
Yönetici
Selam dostlar, Bu gün sizlerle birlikte çoklu platform destekli kablosuz oyuncu kulaklığı olan Corsair HS80 MAX modelini inceleyeceğiz. Aynı zamanda yok artık diyebileceğiniz güzel bir özellikle geldiğini de belirtmek isterim.Acaba RGB modeline göre nasıl?

23.jpg

Ürün alışkın olduğumuz klasik bir kutu anlayışı ile gelmiş, 180 dolarlık bir ürün için daha afili bir kutu görmeyi elbette isterdim. Klasik olarak bütün teknik verileri ve ana özellikleri işlemişler. Ben yine de kutuyu açarken bahsetmek isterim. 20 ye 40 KHz frekans tepkisi yazmışlar. Bakmayın insan kulağı 20'nin üzerine çıkamaz fakat bu değer yine de yüksek frekanslara çıkabildiğini gösteriyor. 32 ohm direnç değeri var ve özel 50 mm'lik bir sürücü ile geliyor. Yani bunun anlamı sesteki derinliği ve etkiyi sonuna kadar hissedeceksiniz demek. Ses çözünürlüğü olarak 24 bit desteklemesine sevindim. Ayrıca en güncel bluetooth 5.2 ile geliyor. Bunun en büyük avantajı düşük enerji güç kontrolü sunması. Düşük güçte yüksek bilgiyi aktarabilecek potansiyelde. 5 ve 5.1 kulaklıklara nazaran düşük gecikme, yüksek ses kalitesi ve çoklu kanal gibi yenilikler var. 65 saate kadar kablosuz kullanma imkanı derken, paket içerisinden taşıma kılıfı çıkmamasına üzüldüm. Ürünle ilk temas 352 gram ağırlığını hissetmemle başladı. İçerisinden uzun ve kaliteli bir usb dongle çıkıyor. Genelde corsair'ın usb alıcıları kaliteli ve uzun ömürlü oluyor. Ek olarak kitapçıklar ve bir de 1.8 metrelik örgülü sağlam bir kablo çıkıyor. 125W yazmalarının sebebi bu kulaklıkta hızlı şarj desteğinin olması 10 dk şarj etsen bile en aşağı 1 saat dayanıyor. Ayrıca bluetoot ile 5.5 gün rahatlıkla dayanabilmesi cidden müthiş. Hareket kabiliyeti yüksek ve epey de esnek bir kulaklık. Mat gri temalı bir renk akışı var. Canlı renkler barındırmıyor. Malzeme olarak çok sert ve kaliteli bir gövde anlayışı var. Arkası kapalı tipte olan ürün kulağı çevreleyen büyük bir padle geliyor. Hafızalı süngerlerle gelen padler hem yumuşak hem de kolay kolay terletmiyor. Kışın da hafif sıcak bir his sunuyor. Suni deri yerine tekstil olması daha çok hoşuma gitti. Bir de yoğunluğu yüksek olduğu için pasif izolasyon sunuyor. Akustik olarak da derin bir iç hacme sahip olması gayet iyi. Ürün rahatlıkla padler döndüğü için boyna asılabiliyor. Taç mekanizması her kafaya uyacak şekilde suni deri ile bezenmiş bir cırtcırtlı kemerle geliyor. Doku kalitesi gayet iyi. Üründe açma kapama, bluetooth ve ses tekeri gibi kontroller var. Tuşlar sağlam tasarlanmış. Ek olarak Direkt yön ayarlayabildiğin ledli bir mikrofonla gelmesi de ayrı bir güzellik. Kolayca yukarı kaldırıp kapattığında mikrofon kapalı diyen bir ablamız var. Tasarımda eleştirebileceğim kısım ağırlık dışında pad yastığımız biraz ince tasarlanmış daha bombeli ve yumuşak olabilirdi. Genel itibariyle rahat ve her yapıya uyacak bir kulaklık olduğu için de pek eksiklik bulamıyorum.
Bilidirim ledlerinin olması ve RGB logo ile gelmesi klasik tasarımına çok büyük bir soluk katamamış. Ama ağırlığı olan klas bir tasarım arzulayanlar için cazip durabilir.

Bence RGB modeline göre daha hafif diyemem, tasarımları zaten aynı kalıptan çıkma. Bence arama cevaplama gibi kontrollerin olması ve uyum noktasındaki potansiyeli, MAX'i bir adım öne itiyor. Ayrıca frekans tepkisi bakımından daha iyi olduğunu da açıkça söyleyebilirim.

Öncelikle dış gürültüyü engelleme konusundaki yetisi gayet yüksek diyebilirim. Otobüste telefon ile oyun oynarken keyif aldım. Yine müzik dinlerken de doygun bir ton yakalıyorsunuz. İşin güzel yani ps5, pc ve aklınıza gelebilecek her şeye bu kulaklığı bağlayabiliyorsunuz. Ürünün kablosuz çekim mesafesi ortalama 9 metre civarı. Ses şiddeti bir tık yüksek ve benim tavsiyem %70 civarında kullanmanız olacaktır. Kablolu ile kablosuz gecikmesi arasında elbette fark var ama çok hissedilebilecek düzeyde değildi. Kablosuz tepkisi ve performansı epey başarılı. hatta tonları teneke sesi gibi değil de sıcak bir havada yansıtması ekstra hoşuma gitti. Genel olarak ses minor bir karaktere sahip yani daha bass yüklü yoğun bir sesten ziyade ince ve parlak bir tonu var. Yüksek frekanslarda ve ses şiddetinde ne yazık ki sesler birbirine girebiliyor ve hafif de olsa distorsiyonu hissedebiliyorsun. Ekolayzer tepkisi yerinde ama mutlaka biraz yüksek frekansları kısmanızı tavsiye ederim. Fakat genelde piyasaki oyuncu kulaklıklarında rastlayamayacağınız bir şey var bunda ve bütün eksiklerini kapatıyor. Abicim %5 ses şiddetinde bile elektronik müzik dinlerken gaza gelebiliyorum. Vokal performansı inanılmaz özellikle podcast dinlerken kahvemi kaptım ve bu soft hisse kendimi bıraktım. Oyun performansına değinmiyorum bile korku temalı bir yapıda fonda kalan sesler ön planda olduğu için ses kısıkken bile irkilebilirsiniz. Basslar hem tok hem de yorucu bir seviyede değil. Sırf bu karakteristik özellikleri yüzünden şu an her amaçta kullanabileceğim sağlam bir kulaklık arıyor olsaydım bu benim işimi fazlasıyla görürdü.
Dolby performansı konusunda film izlerken patlamalar ve efektler harbiden muazzam. Tabi oyunlarda ses tayini kısmında çapraz kanatlar biraz zayıf kalsa da genel performansı tatmin edici. Kısaca iyi bir stereo ve sahne performansı sunan bir kulaklık arıyorsanız bir deneyin derim.

Sonuç itibariyle şu and Corsair kanadı bir kulaklık tercih edecek olursam kesinlikle MAX'i tercih ederdim. Çünkü hem yayın hem de oyun kısmında kontrol gamı o kadar yüksek ki, yayında tek bir tuşla müzik verebilir, uygulama açabilirim. Ya da discordda sesimi bile değiştirebilirim. Şayet yüksek ses şiddetli kaliteli sürücüyle gelen bir kulaklı karıyorsanız bakmanızda fayda var. Son olarak artı ve.

İnceleme Puanı
4.00 yıldız
Eksiler
Çoklu Cihaz Bağlantısı
Yüksek Frekans Kalitesi
Kullanım Algılayıcı Olabilirdi
Artılar
Ses Kalitesi
Özelleştirme Gamı
Mikrofon
Mid Performansı
Oyun Kalitesi