Teknik Bilgisayarım mavi ekran yedi, kasam'dan ışık geliyor ama açılmıyor

Teknik

tecnoemo

Yeni Üye
Arkadaşlar selam😶

Yine bir problem yaşadım.
Video izliyordum mavi ekran yeme moduna geldi yani dırrr diye ses çıkıyordu kapattım ve bir daha açmaya denedim lakin açılmıyor. Kasadan yine ışık geliyor ama açılmıyor lütfen 1.5 saatir çözülmüyor yardım edin😐

turkmen

2 GHz Mod
2 GHz
Ramler'i sırasıyla sök ve açmaya çalış. Ayrıca bios ekranı geliyor mu kilit nokta burası. Bios ekranı geliyorsa biosa gir hdd/ssd'de bir sıkıntı var mı bak. Rahatça görüyor mu bilgisayar falan. Ama bios ekranı bile gelmiyorsa o zaman ramleri sökme işlemini yapabilirsin. En azından video falan olsa ya da daha detaylı bir anlatım olsa biz de daha kolay yardımcı olabiliriz.

Frekans

Frekans TV
Yönetici
Mavi ekran hatası çözümü önerim: Full elektrikten kes. 5 dk bekle, bios pilini çıkart. Açılmazsa teker teker ramleri değiştir. SOrun ramlerde değilse, bios güncelle o da işlemiyorsa anakartta bile olabilir. Parçalarını varsa arkadaşının bilgisayarında da deneyebilirsin veya stres testi uygulamaları oluyor onlarla zorlayıp hataları kontrol edebilirsin. Mavi ekran hatasındaki kodu veya log kaydını atman gerekir.

tecnoemo

Yeni Üye
Ramler'i sırasıyla sök ve açmaya çalış. Ayrıca bios ekranı geliyor mu kilit nokta burası. Bios ekranı geliyorsa biosa gir hdd/ssd'de bir sıkıntı var mı bak. Rahatça görüyor mu bilgisayar falan. Ama bios ekranı bile gelmiyorsa o zaman ramleri sökme işlemini yapabilirsin. En azından video falan olsa ya da daha detaylı bir anlatım olsa biz de daha kolay yardımcı olabiliriz.
Hocam ekran gelmiyor sinyal gelmiyor kısaca kasa çalışıyor ama ekran gelmiyor ve kasa güç vermeye çalışıyor ama güç veremiyor.
Fotoğraf yükleyeceğim ama dosya büyük diyor.

tecnoemo

Yeni Üye
Mavi ekran hatası çözümü önerim: Full elektrikten kes. 5 dk bekle, bios pilini çıkart. Açılmazsa teker teker ramleri değiştir. SOrun ramlerde değilse, bios güncelle o da işlemiyorsa anakartta bile olabilir. Parçalarını varsa arkadaşının bilgisayarında da deneyebilirsin veya stres testi uygulamaları oluyor onlarla zorlayıp hataları kontrol edebilirsin. Mavi ekran hatasındaki kodu veya log kaydını atman gerekir.
Abi bilgisayarıcıya getirsem kaç ₺ ye patlar.
Çünkü 1 ay önce buna benzer bir şey olmuştu oyun oynarken donmuştu 1 saat sonra açılmıştı bide liseye gidiyorum boş zamanımı araştırma yada başka şeyler yaparak geçiriyorum. Bide sistemim çok eski 2011 model🙁

turkmen

2 GHz Mod
2 GHz
Hocam ekran gelmiyor sinyal gelmiyor kısaca kasa çalışıyor ama ekran gelmiyor ve kasa güç vermeye çalışıyor ama güç veremiyor.
Fotoğraf yükleyeceğim ama dosya büyük diyor.
dosyayı imgbb gibi bir siteye yükleyip buraya link de atabilirsin. Onun dışında çalışıyor görüntü gelmiyor diyorsan ekran kartı ile de alakalı olabilir. Ekran kartını çıkarıp monitörü anakartında eğer onboard grafik varsa anakarttaki vga çıkışına da bağlayabilirsin. Tamircilere çok güvenmem ama güvendiğin birine götür en azından.

tecnoemo

Yeni Üye
dosyayı imgbb gibi bir siteye yükleyip buraya link de atabilirsin. Onun dışında çalışıyor görüntü gelmiyor diyorsan ekran kartı ile de alakalı olabilir. Ekran kartını çıkarıp monitörü anakartında eğer onboard grafik varsa anakarttaki vga çıkışına da bağlayabilirsin. Tamircilere çok güvenmem ama güvendiğin birine götür en azından.
Sistem rahat bilgisayarcılık çünkü cızırtı duydum PSU'da sorun olabilir mi hocam?

turkmen

2 GHz Mod
2 GHz
Videoyu izledim bana hdd sesi gibi de geldi biraz. Ama hdd bozulsa da görüntü gelirdi. Ekran kartı ya da anakart diye düşünüyorum ben

kaan

Üye
Güç kaynağından olduğunu düşünüyorum ben. Genellikle bu sesler güç kaynağından gelir, çözülebilecek bir durum değil gibi. Belki topraklama kaynaklı bir sorun oluşmuş olabilir çünkü o tarz durumlarda mavi ekran gelir ve sistem kapanır sonrasında da bu tarz durumlar yaşanır. Sistemde eğer hiç parça değişikliği yapılmadıysa standart sertifikasız düşük watt değerine sahip bir güç kaynağıdır ki bu da kolaylıkla zarar görür elektrikle ilgili durumlardan. Güç kaynağı değişmeli bence.

tecnoemo

Yeni Üye
Güç kaynağından olduğunu düşünüyorum ben. Genellikle bu sesler güç kaynağından gelir, çözülebilecek bir durum değil gibi. Belki topraklama kaynaklı bir sorun oluşmuş olabilir çünkü o tarz durumlarda mavi ekran gelir ve sistem kapanır sonrasında da bu tarz durumlar yaşanır. Sistemde eğer hiç parça değişikliği yapılmadıysa standart sertifikasız düşük watt değerine sahip bir güç kaynağıdır ki bu da kolaylıkla zarar görür elektrikle ilgili durumlardan. Güç kaynağı değişmeli bence.
Hocam 220 Watt düşük doğru tespit.
Bu kasanın 1 kez daha buna benzer sıkıntısı oldu, güç kaynağı yanmıştı şimdi de güç vermeyip fanıda dönmüyor ekranda gelmiyor.
O güç kaynağı 450 veya 500 wattı çıkartıp eski kasanın 220 Wat güç kaynağını taktırdık ve 1.5 sene dayanabildi.
Kasanın Wat yerinin fotoğrafı

tecnoemo

Yeni Üye
Sorun şu anlık çözüldü Bilgisayarcı usta sağ olsun kasada ki her şeyi çıkar tak yaptıktan ve temizlendikten sonra çözüldü fakat HardDiskin yavaşlığı sistemi de etkilemiş olacak ki sistem kitlendi.
Eğer bir daha böyle bir kitlenme olursa HDD elveda SSD merhaba. 1000₺ (Win 10 kurulumu falan dahil)
Birde 8.1 yaparsam sistem daha da hızlanır dedi usta. Win 10 açılımı 1 2 dk sürüyor ama gerisinde sıkıntı yok.

Son konular