GİR -1 | En Güvenilir ve Hızlı Tarayıcı Hangisi? Kendinizi Koruyun: İzliyorlar!

ametiste15

Modaratör
Selam Dostlar, En hızlı ve güvenilir internet tarayıcı hangisi, internette gezinirken güvende kalabilir miyiz? #gir serimizin ilk bölümüyle giriş yaptık. Güvenlik ve gizlilik konusunda fayda sağlayacak dev Chrome, Edge, Brave, Opera, Epic Browser gibi tarayıcıları kapıştırıyorum.

1000028161.jpg

Şirketler çerezler veya Evercookies dediğimiz terim üzerinden bizi takip edebilir. yani şöyle söyleyeyim; Bunlar web tarayıcınız çerezleri silse bile cihazınızda kalıcı olarak depolanan ve kullanıcıların çevrimiçi izlerini takip etmek için kullanılan gizli izleme araçlarıdır. Adamlar diyor ki gidin abicim 50 en popüler siteye girin 3000'den fazla izleme dosyası yüklendiğini göreceksiniz ayrıca internet servis sağlayıcınız da tarama geçmişinizi kaydedebilir ya da satabilir. Ben diyor internet aleminin %80'inden fazlasının izleme araçları kullandığını biliyorum o yüzden bana bir bakın diyor. Bakalım dostlar.

1000028164.jpg

Epic Browser diye bir tarayıcı ile karşılaştım. İnternetin dehlizlerinde gezerken bir zümrenin ciddi ciddi güzelleme yaptığını fark ettim ve bir şans vermeye karar verdim. Bir yandan tarayıcı ile gezerken özelliklerden bahsedeyim; gizlilik ve güvenlik odaklı bir tarayıcı olduğu iddia ediliyor. Kullanıcıların çevrimiçi aktivitelerini izlenmesini ve takip edilmesini engellemek için çeşitli gizlilik önlemleri sunuyor. Mesela kayıt tutmayabiliyor, direkt warp dns'ten faydalanabiliyorsun, gezinmeleri sadece HTTPS'e zorlayabiliyorsun.

çerezleri otomatik olarak siliyor ve kullanıcıların çerezleri kontrol etmelerine olanak tanıyor. Bu sayede çevrimiçi izlerinin bırakılmasını engelliyor. Fakat dnt gibi özellikler göremedim.
Her tarayıcı gibi gizli modda gezinti yapabiliyorsunuz. Dahili vpn ile geldiği iddia edilmiş olsa da opera gibi kullanıcı dostu kapsamlı bir menü sunmuyor.

Tarayıcı, reklam ve izleme engelleme özelliklerine sahip hatta katı prosedürler uygulayıp bütün çerezleri de engelleyebiliyorsun. Bu zaten çoğu tarayıcıda var abi.Amaç istenmeyen reklamlardan korunmak olsa da bazı sitelerde bölümlerin çıkmaması resim ya da yazıların birbirine girmesi gibi hatalar alabiliyorsunuz.

Chromium tabanlı bir tarayıcı.. Chromium, Google tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir web tarayıcısı projesidir. Bunu zaten biliyoruz. Altyapı olarak güvenilir kaynaklara dayansa da sonuçta 3.parti bir uygulama olarak da gözükebilir.

ISP (Internet Service Provider): Kullanıcılarına internet servis sağlayıcılarından gizlilik koruması sağlar.

Epic Browser, kullanıcılarına hükümetlerden gizlilik koruması sunar. Bu özellik, kullanıcıların çevrimiçi aktivitelerinin hükümetler tarafından izlenmesini ve takip edilmesini engeller.

Kullanıcılarına işverenlerinden gizlilik koruması sağlar.
1000028162.jpg
"Do Not Track" (DNT), bir web tarayıcısının kullanıcıların çevrimiçi izleme faaliyetlerini engellemek için gönderdiği bir sinyaldir. Kullanıcılar, tarayıcılarının DNT özelliğini etkinleştirdiklerinde, ziyaret ettikleri web sitelerine çevrimiçi izleme faaliyetlerinin engellenmesi konusunda bir talep göndermiş olurlar.

1000028165.jpg

Ancak, DNT sinyali göndermek web sitelerinin bu isteği zorunlu olarak kabul etmesini gerektirmez. Web sitesi işletmecileri, bu sinyali dikkate alabilir veya almamayı tercih edebilirler. Bazı web siteleri, kullanıcıların DNT sinyalini göndermesine rağmen hala izleme faaliyetlerini sürdürebilir.

1000028163.jpg

Sizlerin düşünceleri neler hangi tarayıcı daha iyi?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Son konular