Teknik i5 2500 işlemciye göre güzel gtx bi ekran kartı almam gerekiyor pc kaldırmıyor görselleri artık çok eski kaldı ekran kartım

Teknik

Fanabjk

New member
Aciliyet Derecesi
5.00 yıldız
Örnek Alan Seçimi
  1. Evet
i5 2500 işlemciye göre güzel gtx bi ekran kartı almam gerekiyor pc kaldırmıyor görselleri artık çok eski kaldı ekran kartım

KaanEL

Active member
https://www.vatanbilgisayar.com/msi-a520m-a-pro-amd-a520-soket-am4-ddr4-4600-mhz-oc-m-2-anakart.html
r5 1600af alıcam bu anakarta ne dersiniz 2.el ile 0 fiyatlar aynı garantili alırım daha iyi
İşlemci tercihiniz güzel, R5 2600'ün ucuz versiyonu diye geçtiği iddia edilir. Aynı güçteler, iş görür.
Anakartı sıfır alacaksanız biraz daha koyup Asus B450M-K2 alın. Overclock yapma özelliği var üstüne ve işlemciniz ile doğrudan uyumlu.

En popüler AM4 anakartı zaten.

KaanEL

Active member
ryzen 3000 serisi ve üstü destekliyor yazmış herkes 1600af destekliyormu bu B450M-K2 anakartı
Asus'un belirttiğine göre destek görmekte. Ayrıca kart direk 1600AF'ın içinde olduğu Zen+ mimarisi ile çıktı. 5000 serisi işlemcileri sadece desteklemiyor ama oda yazılımsal güncelleme ile düzeltildi. (Flash bellek ile güncelleyince destek geliyor.)

Fanabjk

New member
o halde bu anakart ve işlemciyi alıyorum monıtorum 1600 x900 bir süre idare edeceğim bir sorun çıkarırmı bu sistemi topladıktan sonra şuan çalışmıyorum gelirim yok olan paramıda monitöre vermek istemiyorum

KaanEL

Active member
o halde bu anakart ve işlemciyi alıyorum monıtorum 1600 x900 bir süre idare edeceğim bir sorun çıkarırmı bu sistemi topladıktan sonra şuan çalışmıyorum gelirim yok olan paramıda monitöre vermek istemiyorum
Bir sorun olacağını zannetmiyorum. Çözünürlük düşük olduğu için sadece işlemci kullanımı artıcak ama üstesinden rahatça gelir.

Fanabjk

New member
Dostum çok araştırdım ama yakınlarımda r5 1600 af satan birini bulamadım r7 1700 2700 serileri nasıl çok satışı var 1400 1600 tl arası 2.elleri

Fanabjk

New member
r5 1600 af buldum dün gece gidip aldım sahibinden anakartımda geldi bu anakart benim kasamdaki tüm baglantıları karşılarmı kaan kardeşim kablolar falan yıllardır aynı üretiliyor dimi ram ve m2 ssd kaldı normal ssdm var m2ssd acil almama gerek var mı ?

KaanEL

Active member
r5 1600 af buldum dün gece gidip aldım sahibinden anakartımda geldi bu anakart benim kasamdaki tüm baglantıları karşılarmı kaan kardeşim kablolar falan yıllardır aynı üretiliyor dimi ram ve m2 ssd kaldı normal ssdm var m2ssd acil almama gerek var mı ?
Güç kaynağının kabloları yıllardır aynı, sıkıntı olmaz. Tabi kalitesiz markaysa değiştirin derim.
Diğer kablolarda sizin eski sistem ile tıpa tıp aynı olması lazım.
M2.SSD acileyiti yok. Uygulama ve oyun açılma süreleri aynı, arada 1 saniye oynuyor.
Ama biri 3GB diğeri 500Mb hız farkı var sadece.

Fanabjk

New member
Psu total 500 w yazıyor bilgisayarcı bana 400 w demişti anakartın powerdan çok güç harcaması gibi birşey söz konusumudur peki ram eksiğim var kurulumu yapıcam ram bulup

KaanEL

Active member
Psu total 500 w yazıyor bilgisayarcı bana 400 w demişti anakartın powerdan çok güç harcaması gibi birşey söz konusumudur peki ram eksiğim var kurulumu yapıcam ram bulup
Öyle birşey söz konusu değil. Anakartlar çoğunlukla benzer değerlerde güç harcarlar.
Asıl güç tüketen ekran kartı ve işlemcidir, onlarada 500W yeterli.
Markadan kastımda Frisby, Rampage, Everest, Dragos, Gameboost, Turbox gibi markalar elektrik kesintisinde, ani akım değişimde veya benzeri sorunlarda anakart ve diğer bileşenlere kalıcı hasar veriyorlar. Bildiğin öldürüyor bilgisayarı.
Oyüzden sertifikalı ve güvenilir marka öneriyorum sizde yoksa.
(Fsp, Thermaltake, Msi, Asus, Deepcool, Highpower, Cooler Master, NZXT, Xigmatek gibi)

Fanabjk

New member
16gb şartmı ram şuan çok para harcadım 8 idare edebilirmi bir süre daha önce bu tarz sistemim olmadı bilgim yok çok ekran kartını falan ısındıracagım bir işlem yapmam pcde youtube lol dışında

KaanEL

Active member
16gb şartmı ram şuan çok para harcadım 8 idare edebilirmi bir süre daha önce bu tarz sistemim olmadı bilgim yok çok ekran kartını falan ısındıracagım bir işlem yapmam pcde youtube lol dışında
Tabi 600-700 civarını 1 tane alıp sonra diğerini alabilirsiniz.
LOL dışında bir oyun oynamayacaksanız sıkıntı yapmaz, sadece günümüzün çoğu oyunu ve en güzel kullanıcı deneyimi 16Gb ile sağlanıyor ama şart değil.
Ekran kartıda LOL oynasanız bile FPS'si sınırlamazsanız tam güçte kullanacağı için her türlü ısınacaktır onuda belirtiyim. 80 dereceyi geçmediği sürece hiçbir sıkıntı yok ama. (Geçmeside çok olası değildir.)

Ayrıca işlemciyi siz takacaksanız kaliteli termal macun sürmeyi unutmayın.

Son konular